وایر فریم در مفهوم کلی به چه معناست ؟

وایرفریم  (wire frame) در مفهوم کلی به معنای پیکربندی و طرح اولیه است. یا به عبارتی ساده تر می توان گفت که وایر فریمینگ همان استخوان بندی پروژه سایت و یا اپیکیشن است. و به نظم و ترتیب بندی کار کمک می کند. وایر فریمینگ باعث می شود تا همه چیز طبق برنامه ریزی قبلی و بر اساس الگو ی خاصی پیش برود.

انواع وایر فریم:

  1. وایر فریم با حداقل میزان جزئیات :  این نوع وایر فریم با کمترین جزئیات و به صورت سیاه و سفید طراحی می شودتمکز آن بر شیوه عملکرد صفحه مورد نظر است و با اشکال هنسی ساده و نمایش داده می شود که مینیمال ترین نوع وایر فریم است.
  2. وایر فریم با جزئیات متوسط :در این نوع وایر فریم از دو رنگ استفاده می شود ، از ظر ساختار و جزئیات بسار شیبه نوع اول است و بخشی که بیشترین جزئیات را شامل می شود نوشته هاست که در این روش خوانایی بسیار بالایی نسبت به روش قبل دارد .همچنین ظاهر محتوا در این روش بهتر است.
  3. وایر فریم با حزئیات حداکثری :این نوع وایر فریم قابل اجرا بر روی کاغذ نیست و باید برای طراحی آن از نرم افزار های دیجیتال استفاده کنید . به دلیل وقت گیر بودن پروسه طراحی وایر فریم با این روش معمولا توصیه نمی شود . این صفحه  به قدری ب صفحه اصلی پروژه شباهت دارد که به نوعی به عنوان نمونه استاتیک آن شمرده می شود.

 

روش هایی برای طراحی یک وایر فریم خوب !

برای شروع کار کلیات پروژه را روی کاغذ بیاورید

باید وقتی هر چند کوتاه برای این کار صرف شود که در آینده باعث صرفه جویی هرچه بیشتر  در طراحی سایت یا اپیکیشن شما می شود.

باید طرحی کلی و ابتدایی از کارتان  را روی کاغذ بیاورید و البته نباید از ایده  های خلاقانه غافل شوید.

وایر فریم نباید رنگ آمیزی شود

تنها هدف ما از طراحی وایر فریم یک سایت تعین موقعیت المان ها و عناصر است و هدف ما از ایجاد آن خلاقیت و جلوه های بصری نیست.

پس وسواس را کنار بگذارید و اول از همه یک وایر فریم بی نقص به لحاظ محتوایی طراحی کنید.( حواستان را بر محتوای اصلی متمرکز کنید و خودتان را درگیر مسائل حاشیه ای نکنید تا از هدف اصلیتان دور نشوید.)

وایرفریم

مینیمالیست بودن در این زمینه خوب است

باید بدانید که وایر فریم باید کاملا ساده مرتب و تمیز باشد تا از حواس پرتی جلوگیری کند و هدف و منظور اصلی را کاملا منتقل کند. علاوه بر آن باید با یک نگاه و توضیح مختصر ،  مفهوم و منظور را برسانید پس بهتر است قید اطلاعات سردستی و غیر مهم را بزنید !

 

یادداشت گذاری فراموش نشود

درست است که نباید در طراحی زیاده روی کرد و باید در ساده ترین حالت ممکن یک وایر فریم  را طراحی کرد ولی باید توجه داشت که بخش هایی از آن هستند که نیازمند توضیح بیشتر برای مخاطب هستند که باعث افزاش خوانایی می شوند.

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
افزایش بازدید استوری

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست